
2022 - Heartfulness
02/01/2022
Lider odpowiada za energię w organizacji – tę pulsującą, widoczną, tę zablokowaną i tę wypartą też. Źródłem energii są emocje. Jak je rozumieć, czytać, co z nimi robić? Emocje były wypierane z życia zawodowego przez dziesięciolecia.
Stwierdzenie, że ktoś jest emocjonalny, graniczyło prawie z obelgą, a na pewno brakiem uznania. Zaczęliśmy się emocji wstydzić, ukrywać je, a co najgorsze - tłumić. Teraz mamy przepełnione gabinety psychologów i psychiatrów. Emocje wyparte, znajdują ujście w zachowaniach agresywnych i pasywnych, chorobach, nałogach, a wypierane przez dłuższy czas albo eskalują, albo powodują odrętwienie, które może się wydawać uspokajające, podobnie jak lek przeciwbólowy eliminuje ból.
Często powracającym tematem szkoleń dla liderów jest zarządzanie emocjami? Własnymi i pracowników. Zwykle boimy się eskalacji emocji w pracy, bo nie wiemy jak się wtedy zachować. Zanim jednak emocjami zarządzimy, musimy się nauczyć je dostrzegać i rozumieć ich źródła. „Pod powierzchnią” znajdują się niewyrażone emocje, a nawet nierozpoznane i nienazwane. Nazwanie ich, to już pierwszy krok do zrozumienia ich roli.
Liderzy nie zawsze są gotowi do rozpoznawania tego, co jest pod powierzchnią. Utarło się, że łatwiej jest zarządzać, poruszając się na powierzchni i dystansując od emocji. A w emocjach jest energia – albo niska, albo wysoka. Nie pójdziemy dalej, jeśli nie zajrzymy głębiej, nie rozpoznamy emocji własnych, pracowników albo emocji w organizacji. Dobrze rozpoznane będą źródłem ważnych informacji i drogowskazem, jak postąpić.
- Zablokowane emocje blokują energię
- Nierozumienie emocji powoduje podejmowanie nietrafionych decyzji
- Wypieranie emocji jest wysiłkiem, który „pożera” wiele naszych zasobów
- Blokowanie emocji uniemożliwia nam dostęp do najlepszych siebie
Jakie pytania warto sobie zadać?
Jakie są dominujące emocje w organizacji, w moim zespole? Co one oznaczają? Jak nimi zarządzić? Co muszę w organizacji rozbroić, co zrozumieć? Co muszę zrobić, żeby zmienić energię na pozytywną, budującą? Jak wykorzystać potencjał? A nawet - Czy to jest właściwy moment na zmianę? Czym muszę się zając najpierw, żeby nie prowadzić działań „siłowych”?
Jeśli przywództwo jest między innymi o tym, żeby poruszać się do przodu, będzie to możliwe jedynie, jeśli najpierw zajmiemy się tym, czego właśnie doświadczamy – emocjami.