
Jak oswoić strach?
05/03/2022
Wszyscy się boimy. Nie da się cofnąć czasu. W Ukrainie jest wojna i i dotyczy ona nas wszystkich. Zdaliśmy sobie sprawę, że przede wszystkim nie ma tego, po co sięgamy w różnych okolicznościach – nie ma ucieczki i musimy znaleźć komfort w tym potężnym dyskomforcie i strachu. Jasne są zagrożenia wojny. Jest to też wojna, która sprawdza, czy umiemy wspierać się, współpracować, współodczuwać, rozumieć się, być jednością, czy przeciwnie. Jak sobie radzić z paraliżującym strachem, obezwładniającymi myślami?
WYJŚĆ z SIEBIE
Dawanie, pomaganie, organizowanie – pozwala na budowanie relacji, rozwijanie empatii, nadaje sens temu kim jesteśmy. To wydaje się oczywiste. Samo działanie jest lecznicze w sytuacji, w której nasz organizm najchętniej by się zamknął, zamroził, schował, uciekł. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy to potrafią. Ludzie różnie reagują na strach. Nie wszyscy w obliczu strachu jesteśmy silni, zorganizowani i działamy.
NIE UNIKAĆ
Unikanie kosztuje, bo musimy trzymać mur, który odgradza nas od rzeczywistości i powoduje jeszcze większy niepokój, bo nie tylko nic nie robimy, ale myśl, że inni robią, a my nie, jest dość obciążająca i powoduje, że sami przed sobą się tłumaczymy lub wręcz oszukujemy siebie. Będą wśród nas tacy, którzy unikają – nie każdy jest dość silny, żeby stawić temu czoła od razu. Nie ma jednak innej drogi. Trzeba spojrzeć strachowi w twarz, żeby się z nim uporać. Działanie jest dobrą formą walki ze strachem, ale tylko dla tych, którzy mają na to siłę. Jeśli podlegamy dużym dawkom strachu lub niepokoju – na pewno trzeba rozważyć spotkanie z terapeutą, który pomoże nam ten strach zobaczyć, oswoić, i może nawet rozbroić we właściwym procesie i czasie.
SPOTYKAĆ SIĘ, ROZMAWIAĆ
Wymiana myśli z drugą osobą daje nam inne perspektywy. Szukać w rozmowach sensu życia, radości w codzienności. Wojna może nam przynieść zwątpienie w sens. Odnajdywać sens w małych rzeczach, ciekawych spotkaniach, dobrych spotkaniach z przyjaciółmi, byciu razem o pielęgnowaniu życia rodzinnego nie wspominając. Dla osób samotnych bycie z ludźmi w tym czasie jest wyjątkowo istotne, bowiem pozostawanie ze swoimi myślami i przekonaniami może być nie tylko ograniczające ale paraliżujące.
CZYTAĆ, SŁUCHAĆ, OGLĄDAĆ
Obcowanie ze sztuką - książką, muzyką, filmem, obrazem - pozwala na uwalnianie i rozumienie emocji. Przyglądamy się wtedy ścieżkom naszych myśli, reakcji, doznań. Będzie nam łatwiej zrozumieć siebie i rzeczywistość, jeśli pozwolimy sobie na odbicie w sztuce - jak w lustrze - siebie, tego co przeżywamy i tego, co nas otacza.
"If you’re going through hell, keep going". Winston Churcill