Młody manager na zakręcie

Młody manager na zakręcie

19/12/2021

Kiedy pierwszy raz mamy zarządzać zespołem wchodzimy w ostry zakręt w karierze. Emocje, które się mieszają to duma, satysfakcja, ambicja. Obawiamy się też porażki, lęku, wstydu i tego, że inni zobaczą, że nie dajemy rady. Nie od razu uświadamiamy sobie, ze teraz nasza rolą często będzie coachować zespół tak, żeby to oni osiągali rezultaty, rozwijali się, byli odpowiedzialni i decyzyjni. To trudny czas, w którym musimy porzucić kilka ograniczających przekonań.

MUSZĘ SPEŁNIĆ OCZEKIWANIA WSZYSTKICH
 
Średnia kadra managerska jest w organizacjach bardzo obciążona nie tylko oczekiwaniami innych, ale sami sobie stawiają bardzo wysokie poprzeczki.  Próbują zadowolić szefów, kolegom pokazać, że są silni, podwładnych wspierać w każdym podchodzeniu pod górę. Przekonanie, że musze być herosem może prowadzić to wydłużonych godzin pracy, przeciążenia odpowiedzialności, frustracji, wyczerpania fizycznego.
 
MUSZĘ MIEĆ WSZYSTKO POD KONTROLĄ
 
Nie musisz. Krążąc nad zespołem jak helikopter pozbawiasz ludzi odpowiedzialności, autonomii   sensu praca. Kontrola jest nam często potrzebna do naszego własnego bezpieczeństwa, żeby spać spokojnie w przekonaniu, że nad wszystkim panuję. Brzmi jak leczenie własnych lęków. Jeśli nad wszystkim panujesz Ty, za co odpowiadają Twoi podwładni?
 
MUSZĘ ZNAĆ ODPOWIEDZI NA WSZYSTKIE PYTANIA
 
A co by były, gdyby ich poszukali sami? Gdyby nauczyć ich nazywać rzeczywistość, rozwiązywać problemy, szukać rozwiązań. Naszą rolą nie jest wiecznie kierować, podpowiadać, odpowiadać, być na stand-by. Naszą rolą jest zadawanie dobrych pytań, rozwijanie potencjału innych, otwierania im drzwi. Jeśli tego im nie damy odbierzemy im motywację i w zamian za to wykreujemy nieodpowiedzialnych i roszczeniowych pracowników, czekających aż rozwiążemy każdy ich problem.
 
MUSZĘ BYĆ IDEALNY
 
Przekonanie, że nie mogę nikogo zawieźć sąsiaduje z brakiem przyzwolenia na porażkę. To prosta droga do tuszowania własnych błędów, która daje przyzwolenie na ukrywanie błędów przez pracowników i zamiatanie niepowodzeń pod dywan. A tego nie chcemy. Nie tylko nasz perfekcjonizm jest dla nich męczący i ograniczający, ale zamodelujemy to zachowanie w zespole i pozbawimy ich swobody tworzenia, kreowania nowych idei i innowacji. Brakiem przyzwolenia na porażkę, zabijamy motywację.
 
 
 

Zobacz także

Współzależna wojowniczka

Współzależna wojowniczka

17/03/2022

Przywództwo kobiece rośnie w siłę, ponieważ świat potrzebuje kobiecej energii. W nawiązaniu do badań Leadership Circle Profile™️ są kompetencje, zachowania i tendencje, w których kobiety są oceniane wyżej niż mężczyzn, są też takie oczywiście, w których mężczyźni oceniani są jako bardziej skuteczni. Co nam to mówi? Nie chodzi o kto, kto jest lepszy – daleka jestem od takich stwierdzeń i poszukiwań, a nawet uważam, że to buduje podziały. Różne rozłożenie silnych cech i kompetencji kobiet i mężczyzn w przywództwie jest korzyścią, z której trzeba czerpać.

Czytaj więcej
Jak oswoić strach?

Jak oswoić strach?

05/03/2022

Wszyscy się boimy. Nie da się cofnąć czasu. W Ukrainie jest wojna i i dotyczy ona nas wszystkich. Zdaliśmy sobie sprawę, że przede wszystkim nie ma tego, po co sięgamy w różnych okolicznościach – nie ma ucieczki i musimy znaleźć komfort w tym potężnym dyskomforcie i strachu. Jasne są zagrożenia wojny. Jest to też wojna, która sprawdza, czy umiemy wspierać się, współpracować, współodczuwać, rozumieć się, być jednością, czy przeciwnie. Jak sobie radzić z paraliżującym strachem, obezwładniającymi myślami?

Czytaj więcej