Przywództwo - jak to zrobić

Przywództwo - jak to zrobić

20/12/2021

Szukanie odpowiedzi na pytanie „Jak to zrobić?”, dominuje niektóre warsztaty w obszarze przywództwa. Prośba o sprawdzone narzędzia przeważa na liście oczekiwań w zapytaniach ofertowych dotyczących rozwoju liderów.

Na sali szkoleniowej spotykam wielu liderów, którzy chcą tworzyć lepiej zarządzane firmy, bardziej efektywne zespoły, podnosić zysk, sprzedaż, rynkową konkurencyjność swoich firm. Większość z nich przychodzi z pytaniem: Jak to zrobić? Miewam też klientów, którzy podważają każdą teorię i koncepcje najtęższych głów i autorytetów w przywództwie i pozostają nieprzekonani najbardziej precyzyjnymi badaniami i przykładami.  Wzięcie odpowiedzialności za podjęcie próby, za zmianę, za ryzyko zmiany organizacji, a najpierw siebie bywa niewygodną myślą, a nawet niebezpieczną. Chcemy być pewni, zanim podejmiemy działanie, a nawet zanim wychylimy stopę ze strefy komfortu. Nieprzekonani nie ruszymy z miejsca. Czy nie obawiamy się wyjścia ze świata w którym można wszystko zmierzyć, sprawdzić, przestawić jako racjonalne, sprawdzone, warte naśladowania, wypróbowane przez innych? Czy przypadkiem nie ograniczamy siebie powielając to, co było?
 
Spotykam też liderów, którzy znają długą i bolesną listę własnych ograniczeń, które chcą zrozumieć. Przychodzą gotowi na powiedzenie własnej transformacji TAK, bo wiedzą, że bez transformacji własnej nie zrobią nic, albo niewiele.
 
Problem polega na tym, że przekonanie, że istnieją narzędzia, które można pozyskać i zastosować jest tak silne, że blokuje naszą odwagę, kreatywność, gotowość tworzenia czegoś, czego jeszcze nie było.
 
Kreatywność nie polega na reagowaniu na to co jest, kreatywność to jest wymyślanie, tworzenie naszych organizacji, naszego środowiska, naszych działań na nowo. Czy jako liderzy możemy stworzyć jutro stosując stare wypróbowane narzędzia? Czy będą wystarczające? Czy wartościowy i przełomowy będzie wybór zgodny z tym, co nam dyktują normy, dobre praktyki, doświadczenia innych, środowisko? Na pewno będzie bezpieczny.  
 
I… czy jako liderzy możemy czekać?

Polecam ważną dla mnie książkę Petera Blocka, The answer to How is YES.  Może zainspiruje nie tylko mnie. 

Zobacz także

Współzależna wojowniczka

Współzależna wojowniczka

17/03/2022

Przywództwo kobiece rośnie w siłę, ponieważ świat potrzebuje kobiecej energii. W nawiązaniu do badań Leadership Circle Profile™️ są kompetencje, zachowania i tendencje, w których kobiety są oceniane wyżej niż mężczyzn, są też takie oczywiście, w których mężczyźni oceniani są jako bardziej skuteczni. Co nam to mówi? Nie chodzi o kto, kto jest lepszy – daleka jestem od takich stwierdzeń i poszukiwań, a nawet uważam, że to buduje podziały. Różne rozłożenie silnych cech i kompetencji kobiet i mężczyzn w przywództwie jest korzyścią, z której trzeba czerpać.

Czytaj więcej
Jak oswoić strach?

Jak oswoić strach?

05/03/2022

Wszyscy się boimy. Nie da się cofnąć czasu. W Ukrainie jest wojna i i dotyczy ona nas wszystkich. Zdaliśmy sobie sprawę, że przede wszystkim nie ma tego, po co sięgamy w różnych okolicznościach – nie ma ucieczki i musimy znaleźć komfort w tym potężnym dyskomforcie i strachu. Jasne są zagrożenia wojny. Jest to też wojna, która sprawdza, czy umiemy wspierać się, współpracować, współodczuwać, rozumieć się, być jednością, czy przeciwnie. Jak sobie radzić z paraliżującym strachem, obezwładniającymi myślami?

Czytaj więcej