Chronienie siebie

Chronienie siebie

20/02/2022

Jak nadmiernie chronienie siebie wpływa na życie i przywództwo? Ci, którzy mają wysoką potrzebę ochrony, mogą sobie tego tego pytania nie zadać.

Kiedy spojrzymy na budowanie potrzeby bezpieczeństwa, najpierw (1) staramy się o akceptację i uznanie innych, wchodzimy w relacje, żeby zaspokoić nasze potrzeby. Młodzież i dzieci potrzebują akceptacji rodziców, a potem rówieśników i innych grup społecznych, których stają się członkami. Później możemy (2) pójść w kierunku ustanowienia swojego poczucia własnej wartości poprzez potwierdzanie, że jesteśmy dość dobrzy na drodze realizacji naszych sukcesów lub udowadnianie światu, jacy jesteśmy świetni, dobrzy, szybcy, najlepsi. Jeśli jednak żaden z wymienionych sposobów nie będzie wystarczający, żeby czuć się wartościowym i bezpiecznym – albo w naszym mniemaniu nie będziemy mieli okazji tacy być - możemy mieć (3) potrzebę schowania się w sobie.
 
Ochrona, na którą w Leadership Circle Profile™️ składają się dystans, krytyczność i arogancja, pozwala nam budować poczucie własnej wartości w oparciu o intelekt, emocjonalny dystans, emocjonalną niezależność. Trzymamy się z daleka, nie ujawniamy się, nie przywiązujemy się do ludzi. Tak jest bezpieczniej. Paradoks polega na tym, że im bardziej chcemy i potrzebujemy ludzi i świata, tym mniej im to pokazujemy budując dystans, chłód, niedostępność. Im bardziej czujmy potrzebę relacji i kontaktu, tym bardziej pokazujemy swoją niezależność, odrębność a nawet wyższość. Dodatkowym wyposażeniem naszego sposobu bycia może być krytyczność, a nawet nie zabraknie arogancji. Wszystko jesteśmy sobie w stanie wytłumaczyć racjonalnie, aż po kres tej racjonalności.
 
Praca nad zrozumieniem, dlaczego chronimy siebie i czy nam to służy, jest zwykle trudna, a może nawet najtrudniejsza patrząc na wszystkie tendencje reaktywne. Kiedy się chronimy, możemy nie angażować się w relacje, także zawodowe, czuć się źle w grupie lub zespole, być „ponad to”, możemy tracić zainteresowanie innymi, pozostajemy samowystarczalni, albo raczej chcemy tacy być. Najtrudniejsze, że odsuwamy się od świata, a może i niektórych części siebie.
 
Jak to się łączy z przywództwem i życiem? Ci, którzy mają wysoka potrzebę ochrony, mogą sobie tego pytania nie zadać.

Zapraszam do podnoszenia świadomości i rozwoju badanie Leadership Circle Profile™️ i coaching zespołowy i indywidualny.
 
 

Zobacz także

Współzależna wojowniczka

Współzależna wojowniczka

17/03/2022

Przywództwo kobiece rośnie w siłę, ponieważ świat potrzebuje kobiecej energii. W nawiązaniu do badań Leadership Circle Profile™️ są kompetencje, zachowania i tendencje, w których kobiety są oceniane wyżej niż mężczyzn, są też takie oczywiście, w których mężczyźni oceniani są jako bardziej skuteczni. Co nam to mówi? Nie chodzi o kto, kto jest lepszy – daleka jestem od takich stwierdzeń i poszukiwań, a nawet uważam, że to buduje podziały. Różne rozłożenie silnych cech i kompetencji kobiet i mężczyzn w przywództwie jest korzyścią, z której trzeba czerpać.

Czytaj więcej
Jak oswoić strach?

Jak oswoić strach?

05/03/2022

Wszyscy się boimy. Nie da się cofnąć czasu. W Ukrainie jest wojna i i dotyczy ona nas wszystkich. Zdaliśmy sobie sprawę, że przede wszystkim nie ma tego, po co sięgamy w różnych okolicznościach – nie ma ucieczki i musimy znaleźć komfort w tym potężnym dyskomforcie i strachu. Jasne są zagrożenia wojny. Jest to też wojna, która sprawdza, czy umiemy wspierać się, współpracować, współodczuwać, rozumieć się, być jednością, czy przeciwnie. Jak sobie radzić z paraliżującym strachem, obezwładniającymi myślami?

Czytaj więcej