Czy lider musi być miły?

Czy lider musi być miły?

15/04/2021

Czy jeśli za kimś podążamy, to czy dlatego jest miły i stara się być lubiany i akceptowany za wszelką cenę? Każdy z nas potrzebuje akceptacji, miłości, uznania, ale jeśli zadowalanie innych stanie się podstawą naszego poczucia bezpieczeństwa, podstawą naszego poczucia własnej wartości, zacznie nami rządzić - to możemy się stać niewolnikami tej sytuacji.

Lider raczej musi być gotowym na to, żeby podejmować niepopularne lub trudne decyzje, szczególnie, kiedy jest kryzys albo sytuacja tego wymaga. I raczej nie będzie to dowodem jego siły, jeżeli będzie się upewniał, albo choćby i niepokoił, czy inni go nie przestali za to lubić. Lider, który jest uzależniony od bycia lubianym będzie miał kłopot z konstruktywnym feedbackiem, a nawet z osiąganiem celów. Pułapką zatem będzie upewnianie się, czy wszyscy mnie lubią i poszukiwanie w byciu akceptowanym bezpieczeństwa i poczucia własnej wartości.
 
Taka potrzeba może skutkować także innymi zachowaniami osłabiającymi lidera:

- wysoką wrażliwością na krytykę,
- braniem zbyt dużej ilości pracy na siebie,
- braniem na siebie odpowiedzialności za to, za co powinni być odpowiedzialni nasi podwładni,
- zapewnianiem sobie wsparcia przez świadczenie drobnych przysług,
- niereagowaniem na błędy,
- nierozwiązywaniem problemów z obawy przed konfliktem,
- ograniczaniem własnej asertywności w sytuacjach, w których jest ona potrzebna.

Jakie są skutki:

- zmniejszona odpowiedzialność po stronie pracownika,
- brak motywacji i zaangażowania pracownika,
- odkładanie naszych decyzji,
- niezabieranie głosu w ważnych sprawach
- frustracja.
 
Słyszę na wielu warsztatach, że im bardziej „ostra” korporacja, tym bardziej wymaga się od managerów, żeby byli dla wszystkich mili, starali się zadowalać pracowników, postępowali zgodnie z oczekiwaniami.  I to jest oczywiście pułapka.
 
Zapraszam do sprawdzenia poprzez badanie The Leadership Circle Profile™ które prezentuję na podstronie Diagnostyka i coaching , jak nasze przywództwo postrzegają nasi podwładni, współpracownicy i szefowie i jak sami patrzymy na swoje przywództwo. Czy staramy się zadowalać innych?
 

Zobacz także

Współzależna wojowniczka

Współzależna wojowniczka

17/03/2022

Przywództwo kobiece rośnie w siłę, ponieważ świat potrzebuje kobiecej energii. W nawiązaniu do badań Leadership Circle Profile™️ są kompetencje, zachowania i tendencje, w których kobiety są oceniane wyżej niż mężczyzn, są też takie oczywiście, w których mężczyźni oceniani są jako bardziej skuteczni. Co nam to mówi? Nie chodzi o kto, kto jest lepszy – daleka jestem od takich stwierdzeń i poszukiwań, a nawet uważam, że to buduje podziały. Różne rozłożenie silnych cech i kompetencji kobiet i mężczyzn w przywództwie jest korzyścią, z której trzeba czerpać.

Czytaj więcej
Jak oswoić strach?

Jak oswoić strach?

05/03/2022

Wszyscy się boimy. Nie da się cofnąć czasu. W Ukrainie jest wojna i i dotyczy ona nas wszystkich. Zdaliśmy sobie sprawę, że przede wszystkim nie ma tego, po co sięgamy w różnych okolicznościach – nie ma ucieczki i musimy znaleźć komfort w tym potężnym dyskomforcie i strachu. Jasne są zagrożenia wojny. Jest to też wojna, która sprawdza, czy umiemy wspierać się, współpracować, współodczuwać, rozumieć się, być jednością, czy przeciwnie. Jak sobie radzić z paraliżującym strachem, obezwładniającymi myślami?

Czytaj więcej