Potencjał, czyli rogi

Potencjał, czyli rogi

23/05/2021

Wzrost i sukces w prawdziwym świecie, w każdym zawodzie, zależą od stopnia indywidualności i wyróżnialności. Wzrost nie polega na tym, żeby słabości rozwinąć w mocne strony, ale żeby dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać swoje talenty, umiejętności i kompetencje. Najcenniejsi pracownicy to nie będą Ci, którzy są całkowicie dopasowani do firmowych modeli, podobni do siebie. Cenne będą nasze rogi! Jak zatem postawić na swoją unikalność?

Dlaczego organizacje usilnie próbują ustalić sztywne normy i modele, i sprawdzają w trybie oceny rocznej czy feedbacku, czy pracownik do nich pasuje? A może jeszcze trzeba go „przystrzyc”?  Często uruchamiają w tym obszarze kontrolę zakładając, że wszystko da się zuniformizować, ułożyć, zaprojektować, a potem zmierzyć i porównać. Tak jest prościej.  Łatwiej jest udowodnić umiejętność zarządzania czy analizy i wykazać się umiejętnością ewidencjowania i gromadzenia faktów. Jakże bardzo to nie pasuje do naszych rogatych dusz!
 
Uważam też, że pytanie, jak mam motywować, jest pytaniem złym. Sugeruje, że jest jakiś zbiór narzędzi, którymi lider może motywować swoich pracowników. Narzędzia takie jak premia, podwyżka, a nawet publiczne uznanie czy awans są bardzo krótkotrwałe. Nazywamy je motywatorami zewnętrznymi. Rolą lidera jest więc znaleźć potencjał, motywację wewnętrzną i przydzielić pracownikowi adekwatne zadania i właściwe dla niego cele.
 
Co liderzy muszą zrobić, żeby dostrzec w pracownikach ich niepowtarzalność?
 
- wybaczyć i zrozumieć ułomności i słabe strony,
- nie wciskać na siłę w model,
- znaleźć czas na obserwację pracownika,
- pytać, co jest dla niego atrakcyjne, co go rozwija i fascynuje w pracy,
- zauważyć, w czym pracownik jest najlepszy,
- pytać, co pracownik chciałby najbardziej robić,
- proponować rozwój nowych umiejętności i kompetencji w obszarach, które wspierają rozwój potencjału.

Może jako liderzy i mentorzy możemy im w tym pomóc?

No i najważniejsze! Szczęśliwi i spełnieni będą Ci, którzy odważą się rozwinąć swój potencjał, mimo, że może to wymagać wyjścia ze strefy komfortu, a czasem nawet zmiany pracy. Ci, którzy pokażą swoje rogi.

Co nam pomoże?
 
- wyjście ze strefy komfortu,
- odpowiedzenie sobie na pytanie „Czego ja chcę?”,
- wykorzystanie swojej energii w tym celu,
- determinacja,
- konsekwencja.
 
Co nam zagraża?
 
- oszukiwanie siebie, że tego nie chcemy,
- deprecjonowanie swoich talentów,
- czekanie i przyglądanie się, czy okoliczności będą sprzyjające.
 
No to jak będzie?

Zapraszam na Coaching Liderów, gdzie zawsze wychodzimy od celów, wartości i własnych talentów.
 

 


 

Zobacz także

Współzależna wojowniczka

Współzależna wojowniczka

17/03/2022

Przywództwo kobiece rośnie w siłę, ponieważ świat potrzebuje kobiecej energii. W nawiązaniu do badań Leadership Circle Profile™️ są kompetencje, zachowania i tendencje, w których kobiety są oceniane wyżej niż mężczyzn, są też takie oczywiście, w których mężczyźni oceniani są jako bardziej skuteczni. Co nam to mówi? Nie chodzi o kto, kto jest lepszy – daleka jestem od takich stwierdzeń i poszukiwań, a nawet uważam, że to buduje podziały. Różne rozłożenie silnych cech i kompetencji kobiet i mężczyzn w przywództwie jest korzyścią, z której trzeba czerpać.

Czytaj więcej
Jak oswoić strach?

Jak oswoić strach?

05/03/2022

Wszyscy się boimy. Nie da się cofnąć czasu. W Ukrainie jest wojna i i dotyczy ona nas wszystkich. Zdaliśmy sobie sprawę, że przede wszystkim nie ma tego, po co sięgamy w różnych okolicznościach – nie ma ucieczki i musimy znaleźć komfort w tym potężnym dyskomforcie i strachu. Jasne są zagrożenia wojny. Jest to też wojna, która sprawdza, czy umiemy wspierać się, współpracować, współodczuwać, rozumieć się, być jednością, czy przeciwnie. Jak sobie radzić z paraliżującym strachem, obezwładniającymi myślami?

Czytaj więcej