
Współzależna wojowniczka
17/03/2022
Przywództwo kobiece rośnie w siłę, ponieważ świat potrzebuje kobiecej energii. W nawiązaniu do badań Leadership Circle Profile™️ są kompetencje, zachowania i tendencje, w których kobiety są oceniane wyżej niż mężczyzn, są też takie oczywiście, w których mężczyźni oceniani są jako bardziej skuteczni. Co nam to mówi? Nie chodzi o kto, kto jest lepszy – daleka jestem od takich stwierdzeń i poszukiwań, a nawet uważam, że to buduje podziały. Różne rozłożenie silnych cech i kompetencji kobiet i mężczyzn w przywództwie jest korzyścią, z której trzeba czerpać.
Istotne jest, żeby kobiety wspinały się na przywódcze pozycje w większym stopniu niż dotychczas. Jeszcze wiele czasu upłynie zanim będziemy mieli równowagę kobiet i mężczyzn w przywództwie, choć zdarza mi się pracować z zarządami, w których ten procent jest wysoki lub nawet panuje równowaga. Jak jednak słyszę, niektóre kobiety o silnym potencjale przywódczym nie chcą starać się o stanowiska wśród najwyższej kadry managerskiej. Czasem wprost słyszę, że obawiają się męskiego świata i męskiej kultury pracy. Boją się, że nie potrafią być ostre w negocjacjach, nie chcą mieć nic wspólnego z wysokim ryzykiem, albo nawet, że trafią na spotkania ze zwiększoną ilością alkoholu.
Pomimo wielu zalet i mocnych stron w przywództwie, wśród których są:
- Pozostawanie spójną wewnętrzenie
- Bycie odważną i autentyczną
- Skuteczne budowanie relacji
- Wrażliwość społeczna
- Kompleksowe spojrzenie na produktywność
- Osiąganie celów
wyłania się też - w badaniach Leadership Circle©️ przeprowadzonych w Europie - obraz Przeciążonej bohaterki, kobiety, która nie tylko jest perfekcyjna i musi wszystko zrobić na czas, to jeszcze za wszelką cenę dąży do najwyższej jakości swojej pracy. Czyli nie umiemy odpuścić… Jesteśmy gotowe pracować w nadgodzinach i możemy mieć tendencje to wzrostu poczucia własnej wartości pod warunkiem otrzymania pochwały lub uznania, co jest dodatkowym kosztem.
Co dalej? Jak pracować nad przywództwem kobiet, żeby zamiast Przeciążonej bohaterki zamieszkała w nas Współzależna wojowniczka. Dlaczego współzależna, a nie niezależna. W obecnej rzeczywistości potrzebujemy liderów integralnych, mających świadomość współzależności i wzajemnego wpływu z otaczającą rzeczywistością. Jesteśmy częścią ekosystemu globalnie, lokalnie i w organizacjach, i niebranie tego pod uwagę zakrawa już na ignorancję.
Wskazałabym zatem na kluczowe aspekty rozwoju kobiet liderek:
- poznać swoją wartość
- honorować swoje wartości
- budować poczucie własnej wartości w oparciu o charakter, wiedzę i kompetencje
- zrozumieć swoje ograniczenia i zaakceptować je
- nie być bardziej męskimi od mężczyzn, zachować swoją kobiecość w zachowaniu, stroju, komunikacji
- wykorzystać swoje mocne strony
Na początek wystarczy. Zapraszam na warsztaty Przywództwo kobiet.